Open in App
  • Local
  • U.S.
  • Election
  • Politics
  • Crime
  • Sports
  • Lifestyle
  • Education
  • Real Estate
  • Newsletter
  • The Pilot Independent

    Running Wolves boys take 4th at Ada-Borup Invite

    By by Dean Morrill Editor,

    25 days ago

    Of the 21 boys’ teams that competed at the Ada-Borup Invite May 16, the Running Wolves took fourth place with 59 points, only seven points out of third.

    Taking first was Hayden Rettke in the pole vault at 11-04 feet; while in second was the 800-relay team of Karch Frazier, Johnathon Knox, Vincent Perucho and Ethan Whitaker at 1:36.55.

    In third place were Rettke in the 110 hurdles at 17.63; the 400-relay team of Knox, Perucho, Whitaker and Rettke at 46.26; and Joe Hed in the discus at 124-08 feet.

    Finishing fourth was Perucho in the 200 at 23.85 and the triple jump at 39-01.75 feet; and the 1600-relay team of John Henning, Rettke, Frazier and Blake Watson at 3:50.85.

    Taking fifth were Frazier in the 200 at 24.32; and the 3200-relay team of Vinny Pederson, Henning, Clayton Burns and Watson at 9:22.07.

    The girls finished 16th out of 17 teams with two points. Those came by the 1600-relay team of Ella Henning, Emma Landreville, Brooklyn Hanson and Isabella Jacobson taking seventh at 4:38.72.

    WHA, Nevis and the rest of Subsection teams will head up north to Lake of the Woods School Thursday. The Section meet is May 31 at Dilworth-Glyndon-Felton School.

    Nevis results

    The Nevis boys took seventh place with 40 points while the girls were also seventh with 40 points.

    Taking first were Ayo Ogundeji in the 100 at 10.10 and the 200 at 21.89; and Grace McNamee in the 300 hurdles at 49.85.

    Taking second were McNamee in 100 hurdles at 17.19; Ethan Buckholtz in the high jump at 5-10 feet; while in third place was the 800-relay team of Buckholtz,Tyler York, Eli Bergstrom and Ogundeji; McNamee in the triple jump at 32-04 feet; and Ogundeji in the long jump at 19 feet.

    Finishing fourth was Adeline Bjorklund in the 3200 at 12:51.32 while Leah Romosz was fifth at 13:55.60.

    In sixth place were the 3200-relay team of Taylor Monroe, Miranda Kowalke, Allison Nelson and McKenna Stacey at 11:45.41; the 1600-relay team of Kendall Nelson, McNamee, Marley Mitchell and Mackenzie Lindow at 4:29.16; with Mackenzie Lindow taking eighth in the 400 at 1:05.14.

    Section True Team

    WHA boys’ team took first or second in 10 events and finished third out of nine teams at the Section 8A True Team Meet May 8 in International Falls.

    The Wolves finished with 428.5 points, 6.5 points behind Bagley-Fosston. Roseau took first with 444 points.

    Winning events were Perucho in the 200 at 25.34 and the triple jump at 38-00.5 feet; Rettke in the 110 hurdles at 18.11 and the pole vault at 12 feet; and the 1600-relay team at 3:53.81.

    Taking second was Knox in the 100 at 12.02 and the 200 at 25.48; Henning in the 80 at 2:14.45; the 400-relay team at 46.67; and the 3200-relay team at 9:58.35.

    Finishing fourth were Henning in the 400 at 57.23; Pederson in the 800 at 2:24.42; the 800-relay team at 1:44.73; and Hed in the discus at 110-06 feet.

    In fifth place were Cox in the 110 hurdles at 19.11; and Oelschlager in the 300 hurdles at 49.01.

    Taking seventh were Koch in the 3200 at 13:23.14; Reese in the triple jump at 33-06.5 feet; and Hed in the shot put at 34-09 feet.

    Whitaker took eighth in the high jump at 5 feet; and Knox in the long jump at 16-07.25 feet.

    Finishing ninth were Cox in the 300 hurdles at 51.54; and in 10th place was Burns in the 1600 at 5:49.20.

    The girls’ team took ninth place with 164.5 points. West Marshall was first with 537.

    Of those placing in the Top 10, Liliquist had the best showing with fifth in the pole vault at 7-06 feet; and Idstrom in the long jump at 13-11 feet.

    Finishing seventh was the 400-relay team at 59.44; while in eighth pace were Idstrom in the 300 hurdles at 57.26; the 1600-relay team at 5:20.34; and Kurtz in the discus at 76 feet.

    In ninth place were Lynch in the 100 at 20.84; the 800-relay team at 2:13.86; and taking 10th place were Liliquist in the 800 at 3:01.18; the 1600 at 6:51.65; and Hanson in the 400 at 1:12.16.

    Expand All
    Comments / 0
    Add a Comment
    YOU MAY ALSO LIKE
    Most Popular newsMost Popular
    Sow Many Plants14 days ago

    Comments / 0