Spartanburg-area athletes' top performances at SCHSL track and field state championships
The SCHSL track and field state championships were this weekend in Columbia, and plenty of Spartanburg-area athletes were competing. Here are some of the top performers from the finals.
Names are listed in alphabetical order by largest school classification to smallest
More on SCHSL spring playoffs:Broome softball makes history by advancing to first SCHSL state championship series
More on SCHSL spring playoffs:Chapman win Upper State title over Powdersville
AAAAA
BOYS
Markee Anderson, Dorman: Finished second in shot put
William Chastain, Byrnes: Finished second in pole vault
Miquel Dingle Jr., Byrnes: Won the 110-meter hurdles
- More on Miquel Dingle Jr.:How Byrnes' Miquel Dingle Jr. became one of nation's top high school 110-meter hurdle sprinters
Carmelo Martin, Boiling Springs: Finished second in 200 and third in 100
Bryson Miller, Dorman: Won the 400
Kaleb Sok, Byrnes: Finished third in javelin
Dorman boys: First in 4x400 relay and third in 4x800 relay
Spartanburg boys: Second in 4x800 relay
GIRLS
Cameron Gist, Spartanburg: Won the triple jump and finished second in 100
Abrianna Parks, Byrnes: Won in the javelin, finished second in shot put and third in discus
Kennedy Spears, Dorman: Won the high jump
AAA
BOYS
D.J. Black, Chapman: Won the long jump and triple jump
- More on DJ Black:
Rashawn Cunningham, Chapman: Finished third in high jump
Taylor Dunning, Chapman: Finished third in pole vault
Happy Lea, Woodruff: Finished third in 110 hurdles
Sam Shimanskiy, Broome: Won the 800
Serghei Ungurean, Woodruff: Finished second in javelin
GIRLS
Layla Grey Bennett, Woodruff: Finished third in javelin
Gabrielle Borum, Chapman: Won the discus
Chasity Hines, Woodruff: Finished second in javelin
Kaley Jackson, Chapman: Finished second in discus
Emma Whitaker, Chapman: Won the 800 and finished third in 1600 run
AA
BOYS
Terrell Kesler, Chesnee: Finished third in 100
Robert Hilsman, Landrum: Finished second in 400-meter dash
Cole Johnson, Landrum: Won the javelin
GIRLS
McKenna Harris, Landrum: Finished third in discus
Sydney Price, Landrum: Won the javelin
Hannah Maybry, Landrum: Finished second in javelin
Sam Albuquerque covers high school athletics for The Spartanburg Herald-Journal. You can contact him with story ideas, stats and more at Salbuquerque@gannett.com, follow him on Twitter: @SamBAlbuquerque.