L&T staff report
The Redskins and Lady Redskins traveled to Elkhart Friday and came away with first place finishes.
The Redskins and Lady Redskins dominated the fielding events, collecting several gold medals.
Liberal will travel to Haysville Campus Friday to face competition form the Wichita area.
GIRLS RESULTS
HIGH JUMP — 2. Emma Evans (4’-10”); 3. Ashlynn Brady (4’-6”).
DISCUS — 1. Bree Horyna (110’-1”).
JAVELIN — 1. Horyna (102’-10”); 5. Naomi Macias (78’-0”).
SHOT PUT — 1. Horyna (26’-3”); 6. Kamilah Delgado (26’-0”).
TRIPLE JUMP — 5. Janaya Devorce (23’-02”).
LONG JUMP — 1. Rylie Hallman (15’-10”); 3. Paris Bond (14’-2.25”).
4X800 METER RELAY — 1. Liberal (Bently Fitzgerald, Elle Hatcher, Daniela Cerda, Hallie West), 11:18.77.
100 METER HURDLES — 2. Keyona Hall (19.22); 3. Ashlynn Brady (20.44); 4. Yadira Ovalle (20.56).
100 METER DASH — 2. Hannah McCarter (13.3); 5. Bond (14.25).
1 MILE — 2. Cerda (6:00.77); 4. Pamela Bolivar (6:33/73); 6. Angela Garcia (6:52.12).
4X100 METER RELAY — 2. Liberal (Evans, Hallman, McCarter, Horyna), 52.97.
400 METER DASH — 4. Bond (1:09.63); 5. Jenny Casas (1:11.51); 6. Hall (1:12.93).
300 METER HURDLES — 5. West (56.13); Fitzgerald (57.76).
800 METER RUN — 2. Cerda (2:37.08); 3. Hatcher (2:42.33).
200 METER DASH — 2. Bond (30.54); 4. Amy Nguyen (30.92).
2 MILE — 5. Cerda (16:06.23).
4X400 METER RELAY — 1. Liberal (McCarter, West, Hatcher, Fitzgerald), 4:31.63.
BOYS RESULTS
HIGH JUMP —1. Carson Chamberlain (5’-6”); 3. Chris Robledo (5’-4”); 4. Cameron Randles (5’-2”).
DISCUS — 1. Aldo Avalos (117’-7”); 4. Adrian Zuniga (98’-5”); 6. Peyton Morlen (92’-9”).
JAVELIN — 1. Easton Zapien (151’-7”); 2. Avalos (126’-4”); 4. Tyren Holmes (102’10”).
SHOT PUT — 1. Avalos (46’-10.25”); 4. Tre Dinkens (39’-0”).
TRIPLE JUMP — 4. AB Amador (36’-6.5”).
LONG JUMP — 4. Daniel Amparan (18’-7.5”); 5. Amador (17’-9”).
POLE VAULT — 1. Alejandro Pando (8’-0”): 2. Enrique Morales (J8’-0”).
4X800 METER RELAY — 1. Liberal (Elian Laguna, MJ Foster, Joaquin Naranjo, Morales), 9:35.93.
110 METER HURDLES — 3. Amador (17.71); 4. Saul Ortega (19.78).
100 YARD DASH — Zapien (11.51); 5. Isaiah Guinn (12.36).
1 MILE — 1. Daniel Pavia (5:11.46); 5. Bryan Ortega (5:43.69).
4X100 METER RELAY — 1. Liberal (Zapien, Cameron Randles, Pavia, Amparan), 46.53.
400 METER DASH — 4. Chris Robledo (57.40); 6. Foster (58.61).
300 METER DASH — 3. David Villa (47.24); 4. Amador (47.94); 5. Erick Valenzuela (51.23).
800 METER RUN — 1. Pavia (2:12.26); 3. Elian Laguna (2:21.17); 4. Alejandro Pando (2:26.15).
200 METER DASH — Amparan (24.37); 5. Edgar Alvarado (26.32).
2 MILE — 2. Enrique Morales (11:53.18); Ortega (12:36.77); 5. Mario Sosa (13:12.14).
4X400 METER RELAY — 3. Liberal (Foster, Randles, Naranjo, Robledo), 3:57.53.